Néhány gondolat a Don Bosco Kollégium munkájáról 2018-ban

2018.április 24. kedd

Kazincbarcika

Az eltelt időszakban időszerűvé vált, hogy kollégiumunk életéről egy kis áttekintést adjunk.

A kollégium, mint tudjuk, a közösségi nevelés egyik fontos színtere. Természetesen, elsősorban a tanulók szellemi fejlődését hivatott elősegíteni, de ehhez szorosan kapcsolódik a közösségi élet viselkedési normáinak elsajátítása. E két fontos célt többféle módon lehet megvalósítani, szigorú poroszos tanítási módszerekkel, vagy a jóval játékosabb, ”otthonom a kollégium, ahol jól érzem magam”, Don Boscós módszerével. A kollégium kis munkaközössége, egyetértésben János és Robert atyákkal, ezt a szeretetteljesebb, játékosabb formát igyekszik megvalósítani. A szilenciumokon, állandó vetélkedőkön, kvíz játékokon keresztül próbáljuk a tanulók tudását fejleszteni. E kvíz játékokon egyenlő teret kapnak a földrajz, matematika, történelem, magyar, biológia és egyéb általános műveltséget szolgáló kérdések. E vetélkedőket Tóth Tamás kollégánk szervezi. Mára már a tanulók is nagy kedvvel szerkesztenek egymásnak kérdéseket. Természetesen, akinek szüksége van külön felkészítésre, szakmai, vagy egyéb tantárgyakból, azt is igyekszünk megoldani. Hugyecz János nevelőtanár foglalkozik az egyéni felkészítéssel. Szerencsére eljutottunk oda, hogy többen önként, rendszeresen jelentkeznek ezekre a felkészítésekre.

A szabadidő hasznos eltöltését szolgálják a rendszeres sportdélutánok is, hol a Don Bosco Iskolában, hol pedig a Don Bosco Sportközpontban. Néhányan rendszeresen használják az internet tantermet is.

Rendkívül fontosak a bent maradós hétvégék. E hétvégeken János atya, Robert atya, Tibor testvér vezetésével járják be az ország szép tájait, vesznek részt kiemelkedő egyházi rendezvényeken, vagy sport bajnokságokon, filmvetítéseken. Vasárnap a szentmise után egy étteremben közösen ebédelünk. Ezek a hétvégék kiemelkedő szerepet játszanak a fiúk közösséggé válásában. Mintegy elütésként, szépen sikerült a 2017-es karácsonyi műsor, amelyet Robert atya és Tibor testvér tanítottak be. Azóta számos focibajnokság is volt, amin kollégistáink a Sportközpontban vettek részt, ill. a napi esti imákon kívül hetente többször van vetélkedő, melynek kérdéseit többször maguk a kollégisták írják meg.

Van néhány kiemelkedő képességű tanulónk is. Rendkívül szépen rajzol Rostás Bernát, 2/10/k-s tanulónk. Szép eredményt ért el a matematikai versenyen Gábor Roland, 1/9/g-s tanulónk, és hasonlóképpen örülünk annak is, hogy egyesek jól tanulnak, pl. Bada Ferenc 1/9/c-s, Trencsényi Sándor1/9/l-s  tanulónk.

Nagyon fontosnak tartjuk az esti imákat és az oratóriumot. Miután ezek rendszeresek, a tanulók egyre inkább elfogadják a keresztény alapelveket és erősödnek lelkiségükben. E lelkiséget erősitik mindenkor a kollégiumi nevelők és munkatársak, valamint János és Robert atyák állandó személyes beszélgetései, segítségük a nehézségek leküzdésében. Úgy gondolom, védőszentünk, Don Bosco pedagógiai alapelveit igyekszünk megvalósítani.

Talán elmondhatjuk, hogy a kollégiumban való közös ráhatás eredményeképpen mi is besegítünk az iskolai nevelésbe, a fiúk lelki gondozásába és társadalmi beilleszkedésükbe.

Hugyecz János, nevelőtanár

Képek: https://photos.app.goo.gl/SbOrhXHYK4Ri2wTC3